Straty bez nálezov

Autor: Milan Čarňanský | 17.6.2013 o 7:00 | Karma článku: 9,20 | Prečítané:  294x

Podľa mňa nie je na svete nič ľahšie ako niečo stratiť. Pri strate sa vždy jedná len o krátky okamih, a to čo nám patrilo je preč.  

Pamätám si na knihu z vysokoškolského obdobia, o ktorú som prišiel a veľmi dlho ma to mrzelo. Bola to veľmi stará kniha, z dvadsiatych rokov minulého storočia. Snár. Bezcenný obsah, no pomáhal mi baliť dievčatá.

Vracal som sa z Košíc, noc naplnená výkladom snov ma vo vlaku uspala. Zobudil som sa až na stanici, kde som mal vystúpiť. Vyskočil som, schytil tašku a kniha odcestovala na hornej poličke. Už sa ku mne nikdy nevrátila.

Jasné, že som v živote postrácal veľmi veľa; hračky, kľúče, peniaze, doklady. O veci prídete, buď že ich zabudnete, alebo vám vypadnú z vrecka, alebo vám ich niekto ukradne. Takto môžete prísť o celoživotné úspory, auto, ľudia dokážu stratiť aj domov.

Ibaže nestrácame len veci. Veľmi ľahko prídeme o svoju nevinnosť. Cestovaním po živote strácame ilúzie, mnohí vieru v čestnosť, rovnosť, ba aj bratstvo. Tieto straty sa navracajú oveľa ťažšie ako pri zmiznutých veciach.

Možno niekomu to príde na smiech, lebo za najväčšiu stratu považujú smrť. V tomto prípade je jasné, že sa nikto neobjaví, aby na vás zamával rukou, v ktorej drží váš stratený život.

Občas si predstavujem, že by sa zriadili budovy pre Straty a nálezy. Ktovie, koľko ľudí by tam prišlo kvôli veciam, koľkí by hľadali stratené ideály a nevinnosť mladosti, alebo by sa chceli stretnúť s ľuďmi, s ktorými sa rozišli.

Mám trochu obavy, že by tam bolo nahlásených viac strát ako nálezov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?