Lásky života (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 7.7.2014 o 7:00 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  716x

Mám veľmi dobrého kamaráta Fera, ktorý na rozdiel od mnohých iných našiel zmysel života. Podľa neho je podstatou bytia silný cit. Nie k vlasti, k ľudstvu, ale len k manželke a autu.

Ak na niečo Fero príde, tak sa toho drží zubami, nechtami. Na všetko prichádzal a prichádza postupne. Samozrejme, že na veľa vecí nestihne prísť, lebo medzitým zomrie.

K svojej žene neprišiel cielene, ani cit ho k nej nedošikoval. Ona priviedla seba k nemu. – Počúvaj, Fero, ja som taká škaredá, že ma nik nechce. Zober si ma.

– Prečo?

– Ani jeden chlap na mňa nepozrie. Budem ti verná celý život.

– Beriem.

Zobral. Mal ju na krku po zvyšok dní. A tiež pochopil, že neklamala. Ani jeden chlap na ňu nepozrel, nik sa s ňou nerozprával.

Druhou láskou jeho života sa stalo auto. K nemu prišiel inou cestou ako ku žene. Auto si vyberal sám. Na ulici videl, ako ľudia nadávajú a kopú doňho. Zahľadel sa a bol by prisahal, že naňho žmurklo reflektormi. Tak ho kúpil.

Zamilovať sa do auta je celkom masový jav. Milióny ľudí mláti deti, na partnera ledva pozrie a pocit šťastia pociťuje, len keď sa vyváža v aute. Fero na rozdiel od iných k autu prechovával naozajstnú lásku. Nekupoval každý rok nové. Jeho neopustila žena a on neopustil auto. Žena starla, auto hrdzavelo a Fero mal naplnený život.

Ale nič netrvá večne. Ráno vyzeralo ako každé ráno v jeho doterajšom živote. Vstal, raňajkoval a so zrolovanými viečkami sa kochal z prítulnosti ženy. Čas ho nasúkal do topánok a pohnal do garáže, aby mohol upaľovať do práce.

Lenže hľadel do prázdneho priestoru. Toľko prázdnoty ešte v živote nevidel. Cítil, ako sa mu vlasy zježili a pravdepodobne osiveli. Prepadol panike. Udalosť ohlásil najprv žene, potom polícii a tak utekal do roboty.

Na parkovisku pred firmou stálo auto. Samé sem neprišlo, to vedel. A už vedel, že naňho včera zabudol a domov išiel po vlastných. Tiež vedel, že do jeho života vstúpila nová láska. Povýšili ho. Aj plat mu narástol.

A on nedokázal myslieť na nič iné, ako na tú hŕbu ligotavých nezbedníkov. A Fero už vie, že autá hrdzavejú, ženy umierajú, iba peniaze tu budú naveky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?