Správy z guľometu

Autor: Milan Čarňanský | 17.1.2011 o 7:00 | Karma článku: 5,72 | Prečítané:  934x

Svet je zovretý informáciami. Z jednoduchého dôvodu. Informácie nepoznajú vzdialenosť a na ňu naviazaný časový posun. Tá je už minulosťou. Presná a včasná informácia má nielen hodnotu zlata, občas dokonca cenu života.  

Správy sa šíria rôznymi kanálmi, ja ako doplnkový zdroj používam klasickú cestu. Hovorím jej správy z guľometu. Strieľa ich moja suseda.

Pri vymýšľaní prirovnania som sa nespotil. Dobre vie, ako na mňa tlačí nedostatok času a nepokojná povaha. Nechápem, ako dokáže v tom množstve udalostí hrabať a vyťahovať také, ktoré by ma upútali.

Suseda žurnalistiku neštudovala a ani nie je novinárkou na voľnej nohe. Ide o jednoduchú ženu, ktorá iba dostala svoje schopnosti do vienka. Je chorobne zvedavá. Ak by ju zatvorili na jeden deň, neprežila by to. Vlastná zvedavosť by u nej vyvolala kolaps. Treba jej však priznať, že si nič nevymýšľa a novinky nečíta. Chrlí to rovno z hlavy. Ako guľomet.

Z času na čas mám chuť dozvedieť sa, čo sa deje v meste. Stačí, aby som zastal pred bráničkou. V mihu naštartuje. Pozdrav vysloví pomaly, potom sa už stavidlá zdvihnú. Nechápem, ako sa môže v meste stať toľko udalostí. Vyzerá to tak, akoby ľudia nerobili nič iné, iba niečo spravili tak, že sa o to druhí zaujímajú.

- Na sídlisku sa zrútila nová škôlka. Nik našťastie nezomrel. Sedem detí je zranených. Há, a na konci mesta matka nedávala pozor, syn jej vbehol pod vlak. Už ju aj obvinili. A ten, čo má tri zlatníctva, veď viete o kom hovorím, už sa spratal do kože. Podali si ho. Rozstrieľali ho na cucky. Zrána sú vodiči najviac nepozorní, poviem vám. Dnes sa stali tri havárie. Dve smrteľné. Zranilo sa päť osôb. Na zimnom štadióne došlo k úniku čpavku...

- To všetko za jeden deň?

- No dovoľte, na nos by som vám predsa nevešala starinky.

Večer som si zapol televízor. Prepínal som z jednej televízie na druhú. Nemohol som sa zbaviť pocitu, že v každej sedí suseda. Možno sa mi to iba zdá a vo svete sa okrem tragédii nič podstatné nedeje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Možno je to taká diagnóza spoločnosti, že je schopná si kohokoľvek zvoliť. Som z toho smutný.

DOMOV

Rok 1993: Republiku krstili šampanským, ale mnohí rýchlo vytriezveli

Slovensko zápasilo so starými problémami.

DOMOV

Dobré ráno: Amerika môže odštartovať novú vojnu

Amerika môže v regióne zničiť mierové snahy.


Už ste čítali?