Stará žena na strome

Autor: Milan Čarňanský | 28.3.2011 o 7:00 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  1055x

Žijeme hektickú dobu. Je pre ňu príznačné, že na nič nie je čas. A z nedostatku času sa pokojne môže stať, že stará žena vylezie na strom. Na prvý pohľad nezmyselné spojenie.

 

Dokonca netvrdím, že aj každodenné. Môžem vám povedať, že na starú ženu na strome vôbec nie je príjemný pohľad. A tobôž, keď tá žena je vaša mama.

Opakuje sa to každý rok. Mama má v záhrade osem stromov, ktoré chce na jar ostrihať. Lenže je buď ešte veľká zima, alebo prší, záhrada je rozmočená, alebo voľačo iné. Čas beží a mama ho zvyčajne zastaví poznámkou, že si ich teda ostrihá sama. Predstava, že je v jej veku na strome, zaberá.

Priznávam, nik ma strihať stromy neučil a doteraz to neviem. Prvú som osekával jedinú hrušku. Snažil som sa. Tu som odstrihol, tu odrezal konár. A ešte tam a tam. Zachutilo. Blbec v akcii. Ale len do času, kým som nezistil, že z hrušky zostal iba metrový kýpeť.

To by dožralo aj koňa. Mama mi nožnice vytrhla z ruky, pridržal som jej rebrík a s mojou a sestrinou pomocou sa vyteperila do koruny. Vždy som na nej obdivoval, že oplývala nekonečnou energiou a bláznivými nápadmi.

Prišiel som na rad. Vybral som si susedný strom. Mama sedela v korune svojho a dirigovala ma. Dostával som viac pokarhaní ako pochvál. Na vine bola moja manuálna negramotnosť.

Urobili sme si aj prestávky. Zliezť dole bolo priveľmi vyčerpávajúce. Sedeli sme a rozprávali sa. Spomínali sme: na môjho otca, na jej rodičov, ako strihávali stromy oni, ako zabezpečovali rodinu, ako sa vedeli zabávať, čo sa im pritrafilo veselé.

Pod zadkom nás omínali konáre, ale my sme sa smiali, bolo nám príjemne, v konároch s nami odvisol aj čas. Na zem nás vyhnala až tma.

Stromy som nakoniec ostrihal tak, že na nich vyrastie nanajvýš lístie. Nevadí. Aj keď v korunách nebude ovocie, viem, že je v nich ukrytá cesta. K sebe. Tam sa nestratíme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?