Vhodná doba na samovraždu

Autor: Milan Čarňanský | 2.5.2011 o 7:00 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1680x

Viem, zaváňa to hrubým cynizmom, lenže je to tak len na prvý pohľad. Vhodná doba býva na mnohé z ľudských činnosti, prečo by nemohla byť aj na samovraždy? Hneď vysvetlím prečo.  

Ľudia páchali samovraždy od nepamäti. Mnohí si myslia, že je to výsostne individuálna záležitosť. Základný omyl. Takisto môže byť mylné tvrdenie, že je to skutok vykonaný v krajnom emočnom vypätí. A do tretice je nesprávne tvrdenie, že nie každý by samovraždu spáchal.

Všetci sme potenciálnymi samovrahmi. A ten potenciál v poslednej dobe narastá geometrickým radom.

Všetky tri omyly môžem vysvetliť na jedinom príklade. Je situácia, keď sa človek rozhodne pre samovraždu. Naštartuje auto, z výfuku hadicou zavedie do kabíny splodiny, chvíľu čaká a má to za sebou. Tou istou metódou dokážu zísť zo sveta naraz aj štyria.

Čo urobia dvadsiati? Naštartujú auto v zatvorenej garáži. Počet samovrahov závisí aj od plochy garáže, prípadne od počtu áut. Pri viacerých autách si to rozdá so splodinami aj stovka ľudí.

Pri trochu väčšej snahe a vynachádzavosti sa môžu takto odrazu zasamovraždiť aj tisíce ľudí. Ide len o priestor a počet áut. A neroztancujeme žiadne fantazmagórie, keď začneme rádovo uvažovať aj o miliónoch.

Pozrime sa okolo seba. Každý chce auto, skoro každý má auto. Každý ho využíva zmysluplne a veľmi často nezmyselne: na nákup do obchodu vzdialenom sto metrov, na návštevy, na výlety do prírody, na odháňanie nudy, veď sa stačí len povoziť.

Postavte sa na špičky. Možno z nadhľadu zazriete milióny výfukov a ako z nich vychádzajú splodiny. Ešte stále chce niekto tvrdiť, že samovražda je individuálny akt? Že je reakciou v krajnom emočnom vypätí? Že existujú ľudia, ktorí sa k samovražde nikdy neuchýlia? Naivné tvrdenie. Naopak, samovraždu páchame kolektívne, chladnokrvne a každý prikladáme ruku k dielu.

Takže za slovným spojením vhodná doba na samovraždu nehľadajme cynizmus. Cynizmom je skôr počínanie ľudí, ktorí v poslednej dobe bazírujú na zdravej výžive. Akoby sa snažili dožiť sa otravy výfukovými plynmi v plnom zdraví.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?