O odumieraní obraznosti

Autor: Milan Čarňanský | 13.6.2011 o 7:00 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  758x

Obraznosť vymiera. Je to fakt, ktorý však nemám podložený žiadnou štatistikou a pochybujem, že niekto niekedy o tom robil výskum.

Svoj názor opieram iba o reflexiu z internetu a môjho širšieho okolia. Pokúšal som sa definovať príčiny tohto stavu. Nazdávam sa, že sme sa podriadili dobe, ktorá akosi nemá záujem o obraznosť, ktorá naopak vyzdvihuje jednoduchosť, rýchlosť, jednoznačnosť a praktickú stránku (čo znamená, za všetkým musíš vidieť peniaze).

Charakteristickým znakom začiatku nášho tisícročia sú bezpochyby počítače. Sú všade okolo nás a dokonca už prenikli aj do nás. Začíname vnímať svet v dvojkovej sústave: jednotka, nula, áno, nie.

Moje skúsenosti s odumieraním obraznosti zhrniem do príkladu. Na serveri je zavesená fotografia. Fotografia je v svojej podstate nositeľom obraznosti. Táto je kompozične nevyvážená, nič nehovorí ani významovo, ani emočne. Takže zareagujem a do diskusie vložím svoj názor: Pri pozeraní sa mojim viečkam od únavy podlomili kolená.

Okamžite sa zdvihne vlna: O čom to točíš, aké kolená, človeče? Viečka v živote nemali kolená. Čo je to za magora? Že unavené viečka! Človek býva unavený, ty vták, viečka robia iba to čo ty. Šak sa len lepšie kukni na tú fotku. Paráda! Nie je o čom špekulovať. Jednoznačná. Tá by sadla aj do reklamy...

Druhý príklad. Budem konkrétny, nikoho neurazím. Na zemi som zbadal vtáčie hniezdo. Odfotil som ho. Povedal som si, že fotku nazvem Hniezdo. Zdalo sa mi to málo. Prázdne hniezdo. Stále málo. Napadlo mi, že doň vhodím mince. Cvak. Plné hniezdo. Hlúposť. Stračie hniezdo. Slabé. Čo tak kukučie. Kukučka znáša do cudzieho, takže je tam niečo, čo do toho hniezda nepatrí. Objekty na fotografii tomu zodpovedajú. Už je to lepšie. Aj tak ma to kvárilo, potreboval by som fotografiu posypať nejakou pridanou hodnotou. Obraznosť ma bagančou trafila rovno do hlavy. A mal som názov.

Príklad pokračuje. Reakcie: Čo je to? Že finančná inštitúcia. Je normálny? Cvok. Iba vtáčie hniezdo. Pako, hodí doň eurá a už si myslí, že niečo urobil. Dá tomu pakošký názov. Kravina. Aká inštitúcia? Veď tam nie je žiadna výšková budova. To ako hniezdo? Chcem vidieť finančníkov ako sa krčia na konári. Totálne k ničomu. Iba otravuje ľudí...

V diaľke niečo počuť. Zvoní telefón? Siréna? Umieračik?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?