Vši

Autor: Milan Čarňanský | 14.11.2011 o 7:00 | Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1362x

Neustále ma svrbela hlava. Bol som doma, nič ma neobmedzovalo v tom, aby som sa škrabal. Potom som si spomenul na vši. Hlava svrbela intenzívnejšie a aj som sa po nej začal škrabať ako o závod.

Prinútil som neter Zuzanku, aby mi skontrolovala hlavu. Neživím toľko vlasov, aby to bola robota na celý deň. Zahlásila, že tam nič nemám.

Myšlienkami som sa hneď odtúlal do detstva. Nazdávam sa, že vtedy nebolo dieťaťa, ktoré by nedostalo vši. Najčastejšie v škole, aj keď doteraz mám predstavu, že do školy sa chodilo nachytať niečo iné. A tiež to mal človek dostať do hlavy.

V čase detstva mi hlavu zdobili čierne vlasy. Vtedy som začul to tajomné slovo, ktoré vyletelo z úst mojej mamy: - Preboha, to sú hnidy!

V okamihu som si predstavil, že sú to miesta, kde mi hnije hlava. A pri výkriku: - Vša! Aha, aj druhá. - Ma obchádzali mdloby. Zdalo sa mi, že ma zožerú a ráno v posteli nájdu prázdne pyžamo a pred posteľou opustené papuče.

Nebolo to až také zlé. Bolo to horšie. Žil som, ale očistná procedúra bola strašná. Neexistovali také sofistikované prípravky ako dnes. Hlavu mi natreli niečím, čo odporne smrdelo. Ten smrad behal so mnou, kde som sa len pohol. Keď to nepomohlo a zvyčajne nezaberalo, nastupovala radiálna fáza. Holiaci strojček.

Kedysi bola holá hlava hanbou a znakom, že dotyčný má vši. Raz mala aj sestra. U nej hanba rástla s dĺžkou vlasov, o ktoré prišla. A deti v škole, tie čo vši už dostali spolu s tými, ktoré na vši ešte len čakali, vytvorili múr, z ktorého vystreľovali posmešky a urážky. Ťažko sa žilo s všami na hlave.

Zaujímavé na tom je, že človek, ktorý dostane vši, stráca u ľudí na úcte a je vystavený posmechu a ponižovaniu. Všetci hneď odhalia, čo má na hlave.

Takisto dlho netrvá odhaliť človeka, ktorý v hlave nenosí nič. Dokonca ani len vši sa naňho neulakomia a predsa sa mu nik neposmieva a keď je dostatočne drzí, majú ho ľudia aj v úcte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?