Záložka

Autor: Milan Čarňanský | 12.12.2011 o 7:00 | Karma článku: 6,30 | Prečítané:  689x

Nech si hovorí kto chce čo chce, predvianočné obdobie jednoznačne patrí darčekom, tak ako obdobie Vianoc patrí láske k najbližším. A darčekom.  

Nech nik nehovorí, že ten čas do sviatkov neprežíva hekticky. Dni si vypĺňame činnosťami, ktoré nám peniaze zabezpečia a aktivitami, ktoré nás tých peňazí zbavia.

Nech nik nehovorí, že nemá rád darčeky. V darčeku je ukrytá esencia tajomstva, očakávania a vytešovania. Po strhnutí obalu sa stávame majiteľmi veci, o ktorej sme dovtedy ani netušili, že bude naša.

Nehovorím, že darčeky nemajú aj svoje tienisté stránky. Ich najväčšou slabinou je, že veľakrát urobia väčšiu radosť darcovi ako obdarovanému. Darca zbadá vec a v duchu vykríkne: To sa mi veľmi páči. Kúpim to a dám... V duchu hľadá človeka, ktorému možno srdce po tej veci až tak nepiští. Druhou slabinou darovania je, že obdarovaný dostane aj dve veci rovnaké.

Ja bojujem proti týmto slabinám svojsky. Viem, kto si na mňa cez Vianoce spomenie a tiež viem, po čom mi srdce piští. Takže si píšem zoznam, v ktorom je meno a k nemu priradený darček.

Pri spisovaní zoznamu zvyčajne upokojujem rozutekané myšlienky obľúbenými knihami. Toho roku som zavadil o Varlama Šalamova a jeho Kolymské poviedky. Opisuje v nich život v pracovných táboroch na Sibíri tak sugestívne a úprimne, až sa mi z toho tají dych. Tí ľudia trpeli núdzou. Nič nedostali iba tak. Buď si veci vyrobili alebo ukradli. Len aby prežili.

Knihu čítam pomaly. Pravdepodobne mi to potrvá až do konca roka. Pri čítaní používam záložku. Je to papier so zoznamom vecí, ktoré by som chcel pod stromček.

Pre hlúpy zvyk čítať, budem aj tohoročné Vianoce bez darčekov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?