Čísla (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 27.12.2011 o 7:00 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  693x

Vo väčšine prípadov vnímame čísla ako vyjadrenie nejakej hodnoty, čo je vlastne v poriadku. Chybou je, že ich vnímame izolovane. Ak by sme na ne nazerali komplexne, nevyšli by sme z údivu.  

Pri takomto pohľade by sme zistili, že čísla majú svoj svet, ktorý je úzko spätý s tým naším. Ba čoraz vo väčšej miere ho prerastá a tak sa mi zdá, že ho aj pohlcuje.

Všetko, skoro všetko, sa dá vyjadriť číslami. Nový rok (1.1.), Zuzana (11.8.), miluje ma (1), nemiluje (0). Prvý deň života si z nás nik nepamätá. Aký bol. Jediné, čo z neho v nás zostalo je dátum, teda číslo. Choďte pozrieť na cintoríny. Čo hovorí o ležiacich viac, meno alebo dva dátumy? Z mena vyčítame pohlavie (i keď aj to by sa dalo vyjadriť číslami. Ženy sú jedničky, muži nuly). Z dátumov vyčítame čas príchodu na svet, čas odchodu a dobu, koľko sa dotyčný túlal po Zemi.

Svet sa mení, či sa nám to páči alebo nie. Zbavme sa zastaraných názorov, odhoďme slová a natlačme pod jazyk čísla. Dorozumieme sa aj nimi.

Jeden malý príklad: Čo budeš robiť tridsiateho prvého dvanásty? Jedenásťosmička ma pozvala na žúrku. Budú tam jedničky. Množina od tisícdeväťsto sedemdesiat sedem do tisícdeväťsto osemdesiat šesť. Počet pätnásť. Nuly budeme desať. Päť je voľných. Prídeš? Nula. S mojou jedničkou mám dohodnutý program.

Takže to ide. Čísla ešte neprenikli všade, ale pomaly majú navrch. Chce to len trpezlivosť. Všimnite si, že najmocnejší ľudia planéty už dávno žijú vo svete čísel (bankári, informační technológovia, obchodníci, politici).

Verte, neverte, s číslami sa ľudia manipulujú predsa len ľahšie a s určitou eleganciou im prejde každé klamstvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?