Prišiel o všetko (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 31.12.2012 o 7:00 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  584x

Kedysi sa na konci roka bilancovalo. Možno v dnešnej uponáhľanej dobe to už mnohí nerobia, ale môj dobrý kamarát Fero si ctí tradície.  

Na Silvestra zhromaždil rodinu. Syn sa musel vrátiť z chaty, kde čakal na príchod Nového roku. Dcéra prišla sama od seba. Síce si ešte plánovala privyrobiť zopár drobných, no na ulici bolo dosť chladno.

Fero si rodinu pousádzal v obývačke okolo seba. Vianočný stromček húževnato blikal, deti a manželka mali pohaslý zrak, iba Fero žiaril, akoby bol sponzorovaný energetickou sústavou Slovenskej republiky.

Hlava rodiny sa na chvíľu zamyslela. Pôvodne mala v pláne začať tým, čo jej odchádzajúci rok dal. Určite bolo toho veľa, len si v tej chvíli nevedela spomenúť ani na najmenšiu drobnosť.

Aby bilancia nevyznela trápne, Fero rovno preskočil na to, o čo v uplynulom roku prišiel. V prvom rade o štyri predné zuby a poslednú stoličku, hospodárska kríza ho pripravila o úspory, príroda a vek ho okradli o posledné chumáče vlasov, stratil zamestnanie, mal vládu, ktorá sa vyparila, objavila sa síce druhá, ale ako každá raz skončí aj táto, mal päťdesiat rokov, prišiel i o tie, teraz mal päťdesiatjeden.

Ako všetko menoval, do očí sa mu tisli slzy. Jeho manželke sa ho uľútostilo, a tak mu oznámila, že ho opúšťa, lebo si našla milenca. Aby to pochopil, hneď aj z bytu odišla.

Zostali mu deti. Na chvíľu. Spolu s násilným vniknutím exekútora mu syn dôverne oznámil, že dlhuje veľa peňazí na hazardných hrách. Na ulici zostal sám. Dcéra si odskočila liečiť chorobu z povolania.

Na ulici bolo chladno, ale na druhej strane, všetky okná na bytoch svietili a z každého sa ozýval smiech a dobrá nálada.

Fero sa ani nenazdal a už bol medzi ľuďmi Nový rok. Prvá vec, ktorú získal. To ho navodilo pozitívne. Bol naplnený vierou, že v tomto roku sa bude mať lepšie ako v minulom, že získa zamestnanie, rozumnú vládu, rodinu udrží pokope. A aj zdravie mu ukáže priateľskú tvár.

Bol tak naplnený optimizmom, až veril, že mu aj zuby dorastú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?