Prišiel o všetko (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 31.12.2012 o 7:00 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  587x

Kedysi sa na konci roka bilancovalo. Možno v dnešnej uponáhľanej dobe to už mnohí nerobia, ale môj dobrý kamarát Fero si ctí tradície.  

Na Silvestra zhromaždil rodinu. Syn sa musel vrátiť z chaty, kde čakal na príchod Nového roku. Dcéra prišla sama od seba. Síce si ešte plánovala privyrobiť zopár drobných, no na ulici bolo dosť chladno.

Fero si rodinu pousádzal v obývačke okolo seba. Vianočný stromček húževnato blikal, deti a manželka mali pohaslý zrak, iba Fero žiaril, akoby bol sponzorovaný energetickou sústavou Slovenskej republiky.

Hlava rodiny sa na chvíľu zamyslela. Pôvodne mala v pláne začať tým, čo jej odchádzajúci rok dal. Určite bolo toho veľa, len si v tej chvíli nevedela spomenúť ani na najmenšiu drobnosť.

Aby bilancia nevyznela trápne, Fero rovno preskočil na to, o čo v uplynulom roku prišiel. V prvom rade o štyri predné zuby a poslednú stoličku, hospodárska kríza ho pripravila o úspory, príroda a vek ho okradli o posledné chumáče vlasov, stratil zamestnanie, mal vládu, ktorá sa vyparila, objavila sa síce druhá, ale ako každá raz skončí aj táto, mal päťdesiat rokov, prišiel i o tie, teraz mal päťdesiatjeden.

Ako všetko menoval, do očí sa mu tisli slzy. Jeho manželke sa ho uľútostilo, a tak mu oznámila, že ho opúšťa, lebo si našla milenca. Aby to pochopil, hneď aj z bytu odišla.

Zostali mu deti. Na chvíľu. Spolu s násilným vniknutím exekútora mu syn dôverne oznámil, že dlhuje veľa peňazí na hazardných hrách. Na ulici zostal sám. Dcéra si odskočila liečiť chorobu z povolania.

Na ulici bolo chladno, ale na druhej strane, všetky okná na bytoch svietili a z každého sa ozýval smiech a dobrá nálada.

Fero sa ani nenazdal a už bol medzi ľuďmi Nový rok. Prvá vec, ktorú získal. To ho navodilo pozitívne. Bol naplnený vierou, že v tomto roku sa bude mať lepšie ako v minulom, že získa zamestnanie, rozumnú vládu, rodinu udrží pokope. A aj zdravie mu ukáže priateľskú tvár.

Bol tak naplnený optimizmom, až veril, že mu aj zuby dorastú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?