Škodca

Autor: Milan Čarňanský | 2.5.2013 o 7:00 | Karma článku: 8,23 | Prečítané:  494x

Existujú ľudia, ktorí za každú cenu musia porušiť dohodnuté pravidlá, normy, zásady. A v ich konaní nie je nič revolučné. Jednoducho nedokážu zaujať iný postoj.  

Na jeho meno si už nespomeniem, pamätám si iba prezývku Vydra. Bol to najväčší pytliak v revíre.

Svojej vášni prepadol až k úplnému dnu. Pritom začínal ako bežný rybár, kupoval povolenky a chodil disciplinovane k vode. Bol samotár, predpokladám, že mu chvíľu trvalo, kým pochopil správanie sa rýb. Akurát, že jemu to trvalo kratšie ako ostatným. Možno aj preto, že sa musel narodiť s rybárstvom v krvi.

Časom zistil, že ryby majú z neho strach, že nie sú si pred ním isté. A on si začal byť istý sebou. Z lovu mal čoraz väčšiu radosť. Tie víťazstvá ho doslova ťahali za čižmy k vode. Voda bola jeho živel.

Najprv prišiel o prácu. O robotu prísť je jedna z najľahších vecí na svete. Nezastavilo ho to. Začal ryby predávať. Chytili ho, bol vylúčený z rybárskeho zväzu, prišiel o papiere. Na Vydru to neplatilo. Stále voda tiekla, stále v nej boli ryby.

Od určitej doby sa vracal do prázdneho bytu. Jeho ženu to prestalo baviť, zbalila si veci a nezabudla pritom na deti. Vydra si to silnejšie uvedomoval v zime, keď chodil na ryby zriedkavejšie. Prišiel o byt a spomienky na rodinu bledli, nemali sa o čo zachytiť.

Pridal sa k partii bezdomovcov. S Vydrom nehladovali. Ryby aj predávali. Do času, keď Vydra zomrel. Smrť mal ako pravý rybár. Opitý sa utopil v potoku, do ktorého ani kačky nechodili, lebo v nej bolo málo vody.

Neodsudzujem ho, aj keď škodil mnohým. Ruku na srdce. Z času na čas sa škodcom stane každý, už len preto, že neustále naráža človek na človeka a pokušenie je veľké.

Možno Vydra nebol iba škodcom ale aj znalcom ľudských duší a vedel o tom. Čo si ho pamätám, vždy sa usmieval. Asi sa medzi nami necítil osamelo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?