Straty bez nálezov

Autor: Milan Čarňanský | 17.6.2013 o 7:00 | Karma článku: 9,20 | Prečítané:  305x

Podľa mňa nie je na svete nič ľahšie ako niečo stratiť. Pri strate sa vždy jedná len o krátky okamih, a to čo nám patrilo je preč.  

Pamätám si na knihu z vysokoškolského obdobia, o ktorú som prišiel a veľmi dlho ma to mrzelo. Bola to veľmi stará kniha, z dvadsiatych rokov minulého storočia. Snár. Bezcenný obsah, no pomáhal mi baliť dievčatá.

Vracal som sa z Košíc, noc naplnená výkladom snov ma vo vlaku uspala. Zobudil som sa až na stanici, kde som mal vystúpiť. Vyskočil som, schytil tašku a kniha odcestovala na hornej poličke. Už sa ku mne nikdy nevrátila.

Jasné, že som v živote postrácal veľmi veľa; hračky, kľúče, peniaze, doklady. O veci prídete, buď že ich zabudnete, alebo vám vypadnú z vrecka, alebo vám ich niekto ukradne. Takto môžete prísť o celoživotné úspory, auto, ľudia dokážu stratiť aj domov.

Ibaže nestrácame len veci. Veľmi ľahko prídeme o svoju nevinnosť. Cestovaním po živote strácame ilúzie, mnohí vieru v čestnosť, rovnosť, ba aj bratstvo. Tieto straty sa navracajú oveľa ťažšie ako pri zmiznutých veciach.

Možno niekomu to príde na smiech, lebo za najväčšiu stratu považujú smrť. V tomto prípade je jasné, že sa nikto neobjaví, aby na vás zamával rukou, v ktorej drží váš stratený život.

Občas si predstavujem, že by sa zriadili budovy pre Straty a nálezy. Ktovie, koľko ľudí by tam prišlo kvôli veciam, koľkí by hľadali stratené ideály a nevinnosť mladosti, alebo by sa chceli stretnúť s ľuďmi, s ktorými sa rozišli.

Mám trochu obavy, že by tam bolo nahlásených viac strát ako nálezov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?