Straty bez nálezov

Autor: Milan Čarňanský | 17.6.2013 o 7:00 | Karma článku: 9,20 | Prečítané:  301x

Podľa mňa nie je na svete nič ľahšie ako niečo stratiť. Pri strate sa vždy jedná len o krátky okamih, a to čo nám patrilo je preč.  

Pamätám si na knihu z vysokoškolského obdobia, o ktorú som prišiel a veľmi dlho ma to mrzelo. Bola to veľmi stará kniha, z dvadsiatych rokov minulého storočia. Snár. Bezcenný obsah, no pomáhal mi baliť dievčatá.

Vracal som sa z Košíc, noc naplnená výkladom snov ma vo vlaku uspala. Zobudil som sa až na stanici, kde som mal vystúpiť. Vyskočil som, schytil tašku a kniha odcestovala na hornej poličke. Už sa ku mne nikdy nevrátila.

Jasné, že som v živote postrácal veľmi veľa; hračky, kľúče, peniaze, doklady. O veci prídete, buď že ich zabudnete, alebo vám vypadnú z vrecka, alebo vám ich niekto ukradne. Takto môžete prísť o celoživotné úspory, auto, ľudia dokážu stratiť aj domov.

Ibaže nestrácame len veci. Veľmi ľahko prídeme o svoju nevinnosť. Cestovaním po živote strácame ilúzie, mnohí vieru v čestnosť, rovnosť, ba aj bratstvo. Tieto straty sa navracajú oveľa ťažšie ako pri zmiznutých veciach.

Možno niekomu to príde na smiech, lebo za najväčšiu stratu považujú smrť. V tomto prípade je jasné, že sa nikto neobjaví, aby na vás zamával rukou, v ktorej drží váš stratený život.

Občas si predstavujem, že by sa zriadili budovy pre Straty a nálezy. Ktovie, koľko ľudí by tam prišlo kvôli veciam, koľkí by hľadali stratené ideály a nevinnosť mladosti, alebo by sa chceli stretnúť s ľuďmi, s ktorými sa rozišli.

Mám trochu obavy, že by tam bolo nahlásených viac strát ako nálezov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?