Maska

Autor: Milan Čarňanský | 15.7.2013 o 7:00 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  536x

Žena sedela na obrubníku, ktorý oddeľoval cestu a chodník. Keď som k nej podišiel bližšie, zazrel som lýtko, ktoré mala obviazané vreckovkou a spod ktorej vytekala krv.  

Ranu si nešikovne maskovala aj rukou. Neuniklo mi to, ako ani bolesť v tvári, ktorú nedokázala skryť. Pomohol som jej. Peniazmi. Na oplátku mi prezradila, že ju prepadli výrastkovia, ukradli kabelku a ešte aj pichli nožom do lýtka.

Rozmýšľal som, prečo sa snažila ranu zamaskovať. Možno preto, že maskovanie máme v génoch po predkoch. Ľudia od nepamäti používali masky pri náboženských obradoch. K divadlu patria od antického Grécka. Ľudia skrývajú svoju identitu pod maskami v období karnevalov, pri páchaní trestnej činnosti, na demonštráciách.

Maskovanie, ktoré je ukryté v našom genetickom fonde nám podalo pomocnú ruku pri vzniku masiek pre záchranárov. Nebyť tejto schopnosti, kozmetický priemysel by pokrivkával na obe nohy.

Maska je obranný mechanizmus. Každý so sebou nosí celú sadu. Pomocou nich sa nám ľudia javia ako nádoby plné veselosti, pričom osamote plnia nádoby slzami, ohurujú nás dvojice svojou zaľúbenosťou, no v anonymite domova sa jeden z nich mení na tyrana, existujú ľudia, ktorí sú nám ochotní doniesť aj modré z neba a keď sa pozrieme do zrkadla, tvár máme oprskanú hnedou farbou.

Občas, keď kráčam po ulici, tak si hovorím: ľudia sa neponáhľajú za nákupmi, zábavou, domov, do práce, sú iba zapojení do denno-denného karnevalového sprievodu. A v tom sprievode som aj ja, každý. Občas sa zarazím a na chvíľu vopchám svoje masky hlboko do zadného vrecka nohavíc a verím, že tak isto robia aj iní.

Kým nestretnem ženu s krvácajúcou ranou na lýtku. Opäť. Spoznala ma, zahrešila, postavila sa a prešla na druhú stranu ulice.

Bez masky je človek zraniteľný. Medzi maskami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?