Vojnový stav

Autor: Milan Čarňanský | 11.11.2013 o 7:00 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  515x

Ľudí charakterizujú najmä dva akty. Pohlavný a vojnový. Prvým sa rozmnožujeme a druhým prerieďujeme. Sú to dve nitky, ktoré sa vinú históriou ľudstva.

Človek je vynachádzavý tvor, no čo sa týka spôsobov a foriem, je pohlavný akt chudobnejší príbuzný vojnovému. Už to naznačuje, že je nám bližšia deštrukcia ako tvorba. Aby sme sa nevygumovali z povrchu zemského, prijali sme celú sústavu zákonov, morálnych a etických noriem.

Vojny môžeme rozdeľovať z rôznych hľadísk; podľa prostredia v ktorom sa odohrávajú, podľa typu použitých zbraní, podľa taktiky boja, podľa doby trvania vojen, podľa veľkosti územia, na ktorom sa odohrávajú.

Rozdiel medzi pohlavným a vojnovým aktom je aj v tom, že formu vojny vnúti jedna strana druhej, forma pohlavného aktu je zvyčajne založená na dohode zainteresovaných strán.

Vojny si môžeme rozdeľovať aj podľa príčin, z ktorých vznikli; dobytie nového územia, moc, náboženstvo, politické dôvody, obranné alebo útočné vojny, hospodárske a obchodné dôvody. Zjednodušene môžeme povedať, že vojny sa vedú kvôli obohateniu a to na úkor iného.

Pohlavný akt pri príčinách opäť vystupuje ako chudobnejší príbuzný vojnovému; v prvom rade je to pôžitok, v druhom sa prilepí aj potreba zachovania rodu.

V priebehu stáročí, ako sa ľudstvo vyvíjalo, menila sa taktika a použité zbrane vo vojne. Pri pohlavnom akte, ak do toho zahrnieme aj dvorenie, sa toho zmenilo pramálo.

Nemusíme robiť analýzy, či prieskumy, aby sme mohli konštatovať, že pohlavný akt je pre ľudí príjemnejší ako rinčanie zbraní. Tlak spoločnosti s jej rozvojom bol veľký, ľudia spohodlneli, nechcelo sa im zomierať v zime, blate, v bolestiach. Vojny sa tomuto tlaku prispôsobili a menili sa z krvavých na nekrvavé. Aspoň v civilizovaných častiach sveta. To však vôbec neznamená, že vo vyspelých spoločnostiach nie je túžba obohatiť sa na úkor iných. Len sa to robí sofistikovanejší. A humánnejšie.

Ľudia nakupujú. Ani len netušia, že tým vlastne bojujú medzi sebou. Na kultivovaných bojiskách so zbraňami schovanými vo vreckách alebo v kabelkách.

Neustále frfleme, že ceny rastú. Jasné, že rastú, veď je v nich ukrytá hodnota tovaru navýšená o vojnovú korisť. Ľudia dospeli do najzákernejšej formy vojny. Sú z nej vyčerpaní, a tak čoraz viac ľudí rezignuje na prvú niť, ktorá sa vinie históriou ľudstva.

Demografický vývoj v civilizovaných krajinách našepkáva, že na svet prichádza čoraz menej ľudí. Sú to nenarodené obete novodobých vojen.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom.


Už ste čítali?