Výťah (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 9.12.2013 o 7:00 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  588x

Posledné mesiace som neustále padal. Strašný pocit! Rútite sa dole, nechcete ísť tým smerom, radšej by ste dohora, no niekedy je vôľa k ničomu.  

Občas stačí mať poruke kamaráta, aby sa situácia zmenila. Ja som v tej mizernej životnej etape narazil na dobrého kamaráta Fera.

-Hlavu hore, kamoš, sme na dobrej ceste.

- Vytreštil som oči. - Usieraš si?

- Hovorím vážne. Vieš, prečo máme prázdne vrecká? Aby sme ich mohli naplniť peniazmi. To dá rozum.

Môj mi nedal nič. Preto som na mizine, preto sa držím kamaráta Fera. Je to blbec na entú, ale na druhej strane mu nikdy nechýbal nápad. A bez nápadu nemáte čo realizovať a keď nič nerobíte, ani peniaze nie sú.

Fero bol pokojný, ja zasa premrznutý. Chodili sme po meste hore-dole, nakúkali do vysvietených okien, za ktorými sa ľudia napchávali jedlom, pili, smiali sa. Ja som si vystačil s drkotaním zubov, skúšal som vydrkotávať štátnu hymnu. Vôbec z nej nešlo teplo.

Fero mi vrazil lakeť do boku. Ešte že mám prázdny žalúdok, rebrá sa mali kde posunúť. Zasyčal a prstom ukazoval do chodby. Stál tam šťastlivec, ktorý minul peniaze na chľast a ešte mu zvýšili, lebo ich strkal do vybitého okienka dverí. Zahrešil a vyšiel von.

- Výťah nepoužívajte. Hodíte peniaze, aj tak vás nevyvezie.

Fero mi ochkal do ucha. - Tam je naša budúcnosť.

Nerozumel som, no po chvíli pochopil. Fero zmizol, vrátil sa s papierom, na ktorom bolo načarbané: Výťah, päť eur. Nalepil papier na dvere a vtiahol ma za ne. Nič tam nebolo. Sedeli sme a on držal čiapku v rukách.

- Hlúpy nápad.

- Iba ľudia sú hlúpi. A leniví. Nik už nechodí peši. Buď sa zvezú autom alebo výťahom.

- Čo blázniš! Veď sme na prízemí.

- Len im to nevytáraj a bude dobre.

Potom sme počuli hlasy. Krátka hádka, na hlavu nám klesala bankovka, stláčanie kľučky, hádka, hlasy sa vytratili. Fero mi pred nosom zamával bankovkou. A potom to už išlo ako po namastenom lane.

Konečne sme sa odlepili z dna a výťah nás vynášal dohora. Stačil iba nápad, ľudská hlúposť a lenivosť. Lenže nič netrvá večne. Ani úspech v podnikaní.

Jedného dňa dvere zaprašťali a vyleteli z pántov. Nestihli sme ani ukryť čiapku s peniazmi.

- Revízia výťahov. - Poobzerali sa a vyniesli ortieľ. - Výťah je v dezolátnom stave. Zákaz prevádzkovania. A k tomu pokuta.

Nenechali nám ani cent. Bol som nešťastný. Fero ma utešoval. - Tak to chodí. Darí sa ti, lebo žiješ na úkor iných. Jedného dňa sa ukáže človek, ktorému sa darí z tvojho.

Opäť sme sa ocitli na ulici a ja som čakal, kedy dostane Fero nový nápad.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?