Životný kšeft (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 30.12.2013 o 7:00 | (upravené 30.12.2013 o 7:47) Karma článku: 9,80 | Prečítané:  387x

Je až neuveriteľné, ako dokáže s vytrácajúcimi sa listami v kalendári narastať dychtivosť a napätie. Všetci už vyzerajú nový rok a kašlú na starý. Nech si dožije ako chce. A na tomto sme si postavili náš životný kšeft.

Samozrejme, že s nápadom prišiel môj dobrý kamarát Fero. Samozrejme, že na začiatku to vyzeralo, presne ako pri všetkých Ferových nápadoch, dosť bláznivo.

- Ty si blbec, - častoval ma Ferino, - ostatné kšefty sú už dávno obsadené.

- No, ja ti neviem.

Nahneval sa. - Máš v pláne si otvoriť potraviny? Či spustiť internetový obchod? Nazdávaš sa, že s autodopravou urobíš dieru do sveta? Nie, je veľmi veľa ľudí a strašne málo nápadov.

Vykukol som von oknom. Ten Fero mal pravdu. Po ulici sa presúvali ľudia ale ani jeden nápad. - Tak ako si to predstavuješ?

Pomädlil si ruky. - Kukaj tu. Ľudia na Silvestra nejdú spať a čakajú nový rok. Nik sa nezaujíma o 365 dní, ktoré si zapísali do starého. Chápeš?

- Nie.

- My ten starý unesieme. Aj so všetkým, čo sa v ňom stalo. Budeme vlastniť minulosť. - Moje zdvihnuté obočie mu položilo otázku. - A každý, kto si bude chcieť na niečo spomenúť nám zacvaká. - Moje obočie stíchlo.

Bolo to lákavé a ako zakaždým som Ferovmu naliehaniu neodolal. Môj kamoš zmizol, no na Silvestra, tesne pred polnocou, u mňa zazvonil. Dotiahol so sebou Starý rok. Nebol som nadšený, stačil mi jediný pohľad a vybavili sa mi nepríjemnosti, čo ma v tomto roku postretli. Lenže kšeft je kšeft. Aj so spomienkami.

Čakali sme. Aj ľudia čakali. Prišla polnoc. Prišiel Nový rok a s ním ohňostroje, smiech, očakávania. U niektorých ešte opica. Viac nič. Zatiaľ sme nezarobili ani cent. Sedeli sme po tme a čakali. Ľudia nechodili. Jasné, nevedeli, že ich spomienky sú u nás. Fero sa rozhýbal a po meste poroznášal reklamné plagáty.

Nepomohlo. Po byte sme sa tmolili Fero, ja a pod nohy sa nám plietol Starý rok.

- Ty, Fero, máme ho u seba už toľko dní a nik si naňho ani nespomenie. To ľuďom vôbec nechýba rok ich života?

- Nerozumiem. Čo všetci vlastne robia?

- Mám pocit, že žijú. O nás dvoch sa to v tejto chvíli nedá povedať. Naklonil som sa k jeho uchu. - Musíme sa ho zbaviť.

Lenže to nebola ľahká záležitosť. Mali sme ho uviazaný na krku ako dubiózny majetok. Vyzeralo to s nami tak, že zostaneme trčať v roku, na ktorý ľudia pomaly zabúdali.

No nakoniec sa nám ho podarilo striasť. Strčili sme ho do rúk historikom. A potom sme zo všetkých síl upaľovali žiť život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?