Životný kšeft (fejtón)

Autor: Milan Čarňanský | 30.12.2013 o 7:00 | (upravené 30.12.2013 o 7:47) Karma článku: 9,80 | Prečítané:  379x

Je až neuveriteľné, ako dokáže s vytrácajúcimi sa listami v kalendári narastať dychtivosť a napätie. Všetci už vyzerajú nový rok a kašlú na starý. Nech si dožije ako chce. A na tomto sme si postavili náš životný kšeft.

Samozrejme, že s nápadom prišiel môj dobrý kamarát Fero. Samozrejme, že na začiatku to vyzeralo, presne ako pri všetkých Ferových nápadoch, dosť bláznivo.

- Ty si blbec, - častoval ma Ferino, - ostatné kšefty sú už dávno obsadené.

- No, ja ti neviem.

Nahneval sa. - Máš v pláne si otvoriť potraviny? Či spustiť internetový obchod? Nazdávaš sa, že s autodopravou urobíš dieru do sveta? Nie, je veľmi veľa ľudí a strašne málo nápadov.

Vykukol som von oknom. Ten Fero mal pravdu. Po ulici sa presúvali ľudia ale ani jeden nápad. - Tak ako si to predstavuješ?

Pomädlil si ruky. - Kukaj tu. Ľudia na Silvestra nejdú spať a čakajú nový rok. Nik sa nezaujíma o 365 dní, ktoré si zapísali do starého. Chápeš?

- Nie.

- My ten starý unesieme. Aj so všetkým, čo sa v ňom stalo. Budeme vlastniť minulosť. - Moje zdvihnuté obočie mu položilo otázku. - A každý, kto si bude chcieť na niečo spomenúť nám zacvaká. - Moje obočie stíchlo.

Bolo to lákavé a ako zakaždým som Ferovmu naliehaniu neodolal. Môj kamoš zmizol, no na Silvestra, tesne pred polnocou, u mňa zazvonil. Dotiahol so sebou Starý rok. Nebol som nadšený, stačil mi jediný pohľad a vybavili sa mi nepríjemnosti, čo ma v tomto roku postretli. Lenže kšeft je kšeft. Aj so spomienkami.

Čakali sme. Aj ľudia čakali. Prišla polnoc. Prišiel Nový rok a s ním ohňostroje, smiech, očakávania. U niektorých ešte opica. Viac nič. Zatiaľ sme nezarobili ani cent. Sedeli sme po tme a čakali. Ľudia nechodili. Jasné, nevedeli, že ich spomienky sú u nás. Fero sa rozhýbal a po meste poroznášal reklamné plagáty.

Nepomohlo. Po byte sme sa tmolili Fero, ja a pod nohy sa nám plietol Starý rok.

- Ty, Fero, máme ho u seba už toľko dní a nik si naňho ani nespomenie. To ľuďom vôbec nechýba rok ich života?

- Nerozumiem. Čo všetci vlastne robia?

- Mám pocit, že žijú. O nás dvoch sa to v tejto chvíli nedá povedať. Naklonil som sa k jeho uchu. - Musíme sa ho zbaviť.

Lenže to nebola ľahká záležitosť. Mali sme ho uviazaný na krku ako dubiózny majetok. Vyzeralo to s nami tak, že zostaneme trčať v roku, na ktorý ľudia pomaly zabúdali.

No nakoniec sa nám ho podarilo striasť. Strčili sme ho do rúk historikom. A potom sme zo všetkých síl upaľovali žiť život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?